تبلیغات
فروشگاه فرش - نمایشگاه‌ فرش ركوردهای بزرگی را در كارنامه خود به ثبت می‌رساند

نمایشگاه‌ فرش ركوردهای بزرگی را در كارنامه خود به ثبت می‌رساند

چهارشنبه 1 دی 1389 11:41 ق.ظ

نویسنده : علی اصغر کارخانه

نماینده مركز ملی فرش در استان زنجان گفت: برای ایجاد واحدهای تولید مواد اولیه مورد نیاز در فرشبافی، مركز ملی فرش 5 درصد از رقم نرخ سود بانكی تسهیلات را كه متقاضی برای ایجاد واحد تولیدی دریافت كرده است، پرداخت می‌كند.

سیدمحسن جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراز كرد: چنانچه متقاضی ایجاد واحد تولید مواد اولیه برای راه‌اندازی واحد خود از بانك‌های عامل تسهیلات دریافت كند، مركز ملی فرش ایران 5 درصد از نرخ بهره این وام را در قالب كمك به این فرد در راه‌اندازی واحد تولیدی خود پرداخت می‌كند؛ به عبارت دیگر اگر نرخ بهره این وام 14 درصد باشد، 5 درصد آن را مركز ملی فرش و 9 درصد بقیه را خود فرد پرداخت خواهد كرد.

وی با بیان اینكه هم اكنون مواد اولیه مورد نیاز فرش بافی در استان تولید نمی‌شود، ادامه داد: در این زمینه سرمایه‌گذاری لازم صورت نمی‌گیرد و به گفته برخی، این كار از توجیه اقتصادی لازم نیز برخوردار نیست. البته مواد اولیه تولید فرش ابریشم در هیچ كجای كشور به جز مناطق معدودی در شمال تولید نمی‌شود و تمامی مواد اولیه به صورت وارداتی در اختیار تولید كنندگان قرار می‌گیرد.

این مقام مسوول از وجود 3 واحد تولید مواد اولیه فرشبافی در زنجان خبرداد و یادآور شد: هم اكنون این 3 واحد تولیدی به دلایل مختلف از جمله فوت مالك، ورثه‌ای بودن واحد تولیدی، مشاركتی بودن كار و بروز مشكل در بین سهامداران و همچنین فرسودگی دستگاه‌ها و عدم تطبیق با شرایط روز نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند و هر 3 این واحدها هم اكنون فعالیت نمی‌كنند.

این كارشناس فرش با بیان اینكه عمده مواد اولیه مورد نیاز از تبریز و خمینی شهر در بین تولیدكنندگان استان تهیه و توزیع می‌شود، تصریح كرد: پشم مورد نیاز نیز به صورت مرغوب و نیمه مرغوب در بازار وجود دارد؛ به گونه‌ای كه برخی از فعالان از پشم‌های دباغی شده در این زمینه استفاده می‌كنند كه همین امر و به دلیل نامرغوب بودن این پشم‌ها، شاهد كاهش كیفیت فرش‌های تولید شده از این پشم‌ها هستیم.

جعفری با اشاره به پشم‌های دباغی شده، گفت: در زمینه تولید مناسب پشم دو راهكار مطرح است؛ یكی اینكه پشم چینی قبل از ذبح دام صورت گیرد تا دباغی نشود كه این امر را بهداشت قبول ندارد. یكی دیگر اینكه پشم چینی یك ماه تا 20 روز قبل از ذبح دام انجام شود كه این وضعیت هم برای دامدار چندان فرقی نمی‌كند و برایش مهم نیست كه این امر چه زمانی اتفاق افتد، زیرا به هر حال وی دام را كشتار خواهد كرد.

این كارشناس فرش با بیان اینكه انجام عمل پشم چینی باید در مبادی كشتارگاهی صورت بگیرد، عنوان كرد: یك مساله دیگر اینكه پشم چینی 24 ساعت قبل از كشتار صورت بگیرد كه این امر به دلیل اینكه دامپزشكان عنوان می‌كنند هنگام پشم‌چینی استرسی به دام وارد می‌شود و این استرس باعث ترشح هورمونی در بدن دام می‌شود كه این هورمون در گوشت دام تاثیرات منفی دارد و 20 روز زمان نیاز دارد تا این هورمون از بدن دام خارج شود. به همین دلیل نمی‌توان دقیقاً قبل از ذبح، پشم چینی در دام صورت بگیرد.

وی از پیگیری مركز ملی فرش برای انجام پشم چینی حداقل 20 روز قبل از ذبح دام یاد كرد و گفت: در این زمینه باید اداره استاندارد و صنایع و معادن بر واحدهای تولیدی نظارت كنند تا آن‌ها از پشم‌های دباغی استفاده نكنند. همچنین ضروری است تا تولیدكنندگان نیز از این پشم‌ها برای تولید فرش استفاده نكنند و با توجه به اینكه پشم مرغوب به اندازه كافی در بازار وجود دارد، می‌توان از این پشم‌ها به جای پشم‌های نامرغوب برای تولید فرش با كیفیت استفاده كرد. به همین دلیل در این زمینه باید در بین تولیدی‌ها فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

نمایشگاه‌ فرش ركوردهای بزرگی را در كارنامه خود به ثبت می‌رساند

به گزارش ایرنا به نقل از شركت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی، كاظم اكبرپور در آستانه نوزدهمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، اظهار داشت: هنر- صنعت فرش با پیشینه بیش از دو هزار و 500 سال تلاش و تجربه هنرمندانی از نسل های متوالی، یكی از بزرگ‌ترین نمادهای تمدن جهان را در زمره افتخارات بشریت به ثبت رسانده است.نمایشگاه فرش دستباف ایران از یكم تا هفتم مهرماه سال جاری و با حضور بیش از 400 تولیدكننده در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌كار می‌كند.گفته اكبرپور، ورود فرش دستباف به عرصه رقابت پذیری جهانی رمز موفقیت صنعت فرش در برابر رقبایی است كه از هنر و بالندگی فرش ایران الگو می‌گیرند. وی افزود: بسیاری از مردم جهان حتی در نقاطی كه هیچ ارتباطی با كشور ما ندارند، ایران را با فرش های ظریف و تحسین ‌برانگیزش می‌شناسند و هنوز كالای جایگزینی برای آن نیافته‌اند. ادآور می‌شود در پنج ماه نخست امسال افزون بر 207 میلیون دلار فرش به خارج صادر شده كه نسبت به دوره مشابه سال قبل از رشد فزاینده‌ای برخوردار است.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -
JavaScript Free Code

www.saroogh.mihanblog.com/

JavaScript Free Code New Page 2
JavaScript Free Code