تبلیغات
فروشگاه فرش - واردات فرش دستباف ممنوع شود

واردات فرش دستباف ممنوع شود

چهارشنبه 1 دی 1389 12:27 ب.ظ

نویسنده : علی اصغر کارخانه

واردات فرش دستباف ممنوع شود

فیصل مرداسی در آیین گشایش نوزدهمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: فرش دستباف ایرانی باید در فهرست کالاهای ممنوع وارداتی قرار گیرد، این درحالی است که تصویب واردات کالاهای لوکس در مقابل صادرات فرش دستباف در قالب پروژه مدیریت واردات و حمایت از فرش، قابل توجه و تامل باید قرار گیرد.
 
 
رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: فرش ماشینی جولان زیادی در عرصه تولید، تبلیغات و فروش دارد، در حالیکه این صنعت بر توان بومی طرحها و نقوش و تجربه فرش دستباف استوار شده است. در این راستا دریافت درصدی اندک از تبلیغات این صنعت و اختصاص آن به

واردات فرش دستباف ممنوع شود

فیصل مرداسی در آیین گشایش نوزدهمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: فرش دستباف ایرانی باید در فهرست کالاهای ممنوع وارداتی قرار گیرد، این درحالی است که تصویب واردات کالاهای لوکس در مقابل صادرات فرش دستباف در قالب پروژه مدیریت واردات و حمایت از فرش، قابل توجه و تامل باید قرار گیرد.
 
 
رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: فرش ماشینی جولان زیادی در عرصه تولید، تبلیغات و فروش دارد، در حالیکه این صنعت بر توان بومی طرحها و نقوش و تجربه فرش دستباف استوار شده است. در این راستا دریافت درصدی اندک از تبلیغات این صنعت و اختصاص آن به تبلیغات فرش دستباف کوچکترین انتظاری است که برای ادای دین صنعت فرش ماشینی به هنرصنعت فرش دستباف مورد نظر است.
 
وی اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها را به عنوان طرحی بزرگ در اقتصاد کشوردانست و تصریح کرد: انتظار اختصاص یارانه تولید و صادارت به فرش دستباف برای حمایت از این هنر بومی خواست به حق تولیدکنندگان است.
 
مرداسی گفت: فرش دستباف ایرانی برجسته ترین هنری است که از جمله دهها، بلکه صدهاهنر ملت ما به جهان بشریت هدیه شده است. قالی ایرانی با تمام ویژگی های منحصر به فرد خود در زمینه های اشتغال، ارزآوری، تولید با مختصات کاملابومی که زنجیره ای از پشم تا فرش را تشکیل می دهد، در دنیای پرتلاطم امروزپیام آرام و دل انگیز ملتمان را به گوش جهانیان می رساند.
رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: پیام عشق به مبدا هستی، دین، صلح و آرامش، قالی ایرانی را می شناسد و می تواند در دیپلماسی فرهنگی کشور نقش آفرینی کند، این آنچیزی است که مورد تاکید است تا مشخص شود کدام ملت منزوی است و کدام کشور دررویای باطل خود غوطه ور است.
 
وی تصریح کرد: نمایشگاه فرش دستباف یکی از بزرگترین و گسترده ترین نمایشگاههای فرش دستباف دنیا است. در این نمایشگاه 430  تولیدکننده و بازرگان بهترین و نفیس ترین فرش های خود را به نمایش می گذارند. فضای نمایشگاه به صورت خالص 38 هزار مترمربع است. این نمایشگاه با هدف توسعه تجارت و صادرات و رونق بیش از پیش کسب و کار فرش درعرصه داخلی و به ویژه خارجی برگزار می شود.
 
مرداسی اظهار داشت: برهمین اساس با کمک تشکل های ملی و استانی در قالب ستاد نمایشگاه با چند ماه برنامه ریزی و تلاش و تمرکز بر دیدگاههای بخش خصوصی و تعاونی از تجار عمده ایرانی و غیرایرانی مقیم کشورهای هدف دعوت به عمل آمده است و با مساعدت سفارتخانه ها نزدیک به 80 تاجر عمده از ده کشور جهان مهمان ویژه این نمایشگاه هستند.
 
وی افزود: همچنین به منظور پوشش خبری نمایشگاه وتولید برنامه های مستند این هنر-صنعت از خبرنگاران خارجی و نمایندگان آنهادر کشور دعوت به عمل آمده و با هماهنگی وزارت ارشاد نزدیک به 20 خبرنگارخارجی مهمان نمایشگاه هستند. البته این خبرنگاران در قالب تورهای بازدید ازفضاهای تولید فرش از شهرهای تبریز، قم، کاشان و اصفهان دیدن خواهند کرد.
 
رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: به منظور جلب مشارکت موثر و کارآمد پیشکسوتان وبرجستگان قالی کشور، ضمن کسب نقطه نظرات ایشان در پروژه های مختلف مرکز ملی فرش ایران، شورای راهبردی فرش دستباف با حضور صاحب نظران برجسته در عرصه تولید، صادرات و دانشگاهی فرش تشکیل و در قالب های کمیته تخصصی به مرکز کمک فکری می دهند.

وی افزود: تشکیل شورای پژوهشی و آموزشی با حضور اساتید دانشگاهی فرش وصاحبنظران تولید و تجارت برای تولید محصولات پژوهشی و آموزشی کارا واثربخش از دیگر اقدامات مرکز ملی فرش ایران است.
 
مرداسی گفت: حمایت یارانه ای ویژه از حضور صادرکنندگان به ویژه صاحبان برندهای برجسته درنمایشگاههای مختلف کف پوش ها، مبلمان و دکوراسیون و همچنین پیگیری برگزاری یا حضور موثر در چند نمایشگاه مهم از جمله بیروت، مسکو، میلان، دموتکس هانوفر و دموتکس شانگهای چین و تلاش برای توسعه صادرات در بازارهای جدید به ویژه کشورهایی که در شرایط کنونی در حال تبدیل شدن به قطب های بزرگ اقتصادی هستند، از جمله چین، برزیل، آفریقای جنوبی و سایر کشورهای دیگر ازجمله فعالیتهای مرکز ملی فرش ایران است.
 
وی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تامین بیمه قالیبافی گفت: پیگیری یافتن راه حل حقوقی مناسب بابستر ملی و بین المللی برای حمایت از مالکیت معنوی طرحها و نقوش فرش دستباف با تمام ظرافت های موجود و حمایت حقوقی از طراحان، پیگیری حمایت از دانش آموختگان جوان در رشته های فرش با تدوین بسته های حمایتی را از دیگر برنامه های مرکز ملی فرش ایران دانست.
 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 1 دی 1389 02:00 ب.ظ
JavaScript Free Code

www.saroogh.mihanblog.com/

JavaScript Free Code New Page 2
JavaScript Free Code